Pravidlá Hunter Field Target  (vydané asociáciou SAFTA pre rok 2012)

Bezpečnosť
Všetky strelecké aktivity musia byť uskutočňované podľa týchto pravidiel.
Povolená je každá vzduchová puška, ktorá spĺňa súčasnú legislatívu pre vzduchovky a úsťová energia nepresahuje 16,3J; všetky vzduchovky môžu byť predmetom náhodných kontrol na chronografe; test na chronografe je povinný na každej súťaži.

Vzhľadom na na aktuálnu legislatívu platnú pre Slovenskú republiku, je maximálna povolená energia 15J. Toto by malo platiť pre všetky súťaže mimo oficiálne strelnice a vzduchovky bez registrácie.
V prípade, že sa súťaž koná na oficiálnej schválenej strelnici a súťažiaci má vzduchovku oficiálne registrovanú na zbrojný preukaz, je možné na súťaži použiť vzduchovku o maximálnom výkone 16,3J.
Toto ustanovenie je z dôvodu dodržania platnej legislatívy, aby neprišlo k porušeniu zákona.

Všetci strelci sa musia zúčastniť bezpečnostného mítingu na každej súťaži, ktorý sa uskutočňuje pred streleckou časťou programu. Strelci, ktorí sa nezúčastnia na tomto mítingu sú vylúčení z toho kola súťaže.
Pri počutí jedného zapísknutia píšťaly alebo zvuku klaksónu, všetka streľba musí byť ihneď ukončená. Strelci musia vybiť zbrane do zeme, preč od terčov a na bezpečnú vzdialenosť. Ciele NESMÚ byť zameriavané alebo zbrane prilícované počas zastavenej streľby.
Pri počutí dvoch zapísknutí píšťaly alebo zvukov klaksónu, streľba môže pokračovať po tom ako ste skontrolovali, či je to bezpečné. Len rozhodcovia (marshal) sú oprávnení zastaviť streľbu alebo dať signál na pokračovanie.

Zbraňou je možné mieriť, prilícovať alebo vybiť len cez určenú palebnú čiaru; to neznamená na parkovisku áut. Zbrane musia byť v čase keď sa nepoužívajú vybité a nenatiahnuté.
Pušky musia byť držané v prepravných obaloch, alebo s ústim hlavne smerujúcim dole vždy keď nie sú používané; toto zahŕňa aj pušky držané na remeni. Nenabíjajte svoju pušku, kým nie ste pripravený zaujať streleckú polohu. Žiadna zbraň nesmie byť nabitá medzi stanovištiami (lane). Zbrane s viacranným zásobníkom musia mať zásobník vybratý a musia byť vo viditeľne bezpečnom stave. Každý člen družstva (group member) musí zaisťovať aby aktivity ich družstva boli uskutočňované podľa týchto pravidiel. Je to všetko naša zodpovednosť zaistiť, že strieľame bezpečne.
NIKDY nepodopierajte pušku ústim hlavne na chodidle! Keď si idete ľahnúť alebo vstávate z polohy v ľahu (prone), dávajte pozor kam smeruje ústie vašej hlavne, ktoré má vždy smerovať dole. Požiadajte vášho streleckého partnera o asistenciu pri tomto úkone ak je pre vás problém dosiahnuť aby hlaveň zbrane smerovala vždy bezpečne dole.
Keď ste boli z nejakej príčiny oslovený rozhodcom – ohľadom bezpečnosti alebo techniky streľby, prosím konajte podľa jeho príkazov; práca rozhodcu je zaistiť férový ale najmä bezpečný chod súťaže. V prípade sporov môže byť privolaný hlavný rozhodca (head marshal) a jeho rozhodnutie je konečné. Organizátori nie sú rozhodcovia a za žiadnych podmienok nesmú byť oslovovaní v sporných prípadoch.
Žiadne iné osoby ako strelci zúčastnení na súťaži sa nesmú nachádzať na dráhe (course) s výnimkou rozhodcov, organizátorov, fotografov a VIP hostí (ktorí musia dostať a nosiť identifikačnú visačku pred vstupom do streleckého priestoru).
Všetci juniori smú strieľať len pod priamym dohľadom rodiča alebo zodpovednej osoby. Juniori nezúčastnení na súťaž nesmú vstupovať do priestoru streleckej súťaže.
Žiadna osoba pod 9 rokov nesmie strieľať alebo vstupovať do priestoru streleckej súťaže.

 

Národné ligy

* Open League
* Juniors (9-13 rokov) * Juniors (14-16 rokov)
* Ladies
* .22 Class - PCP pušky a „semi recoiling“ pušky v kalibri .22 alebo .25
* Recoiling Class – Všetky pušky so spätným rázom bez určenia kalibru
* Továrenské tímy
* Klubové tímy

 

Továrenské tímy
Všetci súťažiaci strieľajúci konkrétnou značkou pušky majú nárok na zarátanie svojich bodov do bodov továrenského tímu. Najvyššie štyri bodové zisky súťažiacich budú sčítané a tvoria bodový zisk továrenského tímu za dané kolo súťaže.
Vzhľadom na to, že súťažiaci menia svoje zbrane počas roka, je v právomoci súťažiaceho poskytnúť svoj bodový zisk továrenskému tímu.

 

Dráha (course)
Ciele predstavujú normálne sklápacie terče, ktoré spadnú pri zásahu do zásahovej zóny (hit zone) o veľkosti 15-45mm.Veľkosti zásahových zón, ich vzdialenosti a maximálny počet redukovaných zásahových zón sú:

* 15-19mm zásahová zóna: 11,9-22,9m (maximálne 4 ciele na dráhe)
* 20-24mm zásahová zóna: 7,3-27,4m
* 25-34mm zásahová zóna: 7,3-32m (maximálne 6 cieľov na dráhe)
* 35-45mm zásahová zóna: 7,3-41,1m

 

Dráha musí obsahovať nasledovné polohy:

* 3x iba ľah (prone) za použitia akejkoľvek zásahovej zóny pri zodpovedajúcej vzdialenosti.
* 2x v stoji s oporou (supported standing), 35-45mm nezaclonená zásahová zóna na 7,3-32m.
* 1x v stoji bez opory (unsupported standing), 35-45mm nezaclonená zásahová zóna na 7,3-32m.
* 2x v kľaku s oporou (supported kneeling), 35-45mm nezaclonená zásahová zóna na 7,3-32m.
* 1x v kľaku bez opory (unsupported kneeling), 35-45mm nezaclonená zásahová zóna na 7,3-32m.

(Všetky polohy určené na kľačanie môžu byť vykonané aj v stoji)

Ciele so zásahovou zónou o veľkosti 35-45mm môžu byť čiastočne zaclonené, ale musia byť zasiahnuteľné bez nebezpečenstva odrazených striel a tiež musia mať viditeľných minimálne 50% plochy zásahovej zóny. Stavitelia dráhy by mali vyskúšať zasiahnuť cloniaci objekt aby sa zaistilo, že nedôjde k jeho rozdeleniu a tým k zväčšeniu alebo zmenšeniu viditeľnej plochy zásahovej zóny počas súťaže.
Palebný kolík (firing peg) je drevený alebo plastový stĺpik bezpečne pripevnený o zem, ktorý trčí minimálne 30,5cm zo zeme.

Pri polohách s určenou podporou sa palebný kolík nepoužíva, ale namiesto toho sa ako „kolík“ určí podporný objekt. Tento podporný objekt sa označí číslom, ktoré určuje, že tento strelec sa musí telom dotýkať tohto objektu počas výstrelu.

 

Bodovanie
Pred začatím streľby na dráhe, je súťažiaci povinný podpísať bodovaciu kartu (scorecard) s vybavením, ktoré bude používať; táto informácia obsahuje:

* Výrobca a model pušky
* Výrobca a veľkosť puškohľadu
* Nastavené zväčšenie a paralaxa použité počas súťaže
* Výrobca a model streliva
* Nastavenie intenzity podsvietenia osnovy ak bude zapnutá

V prípade sťažnosti alebo kontroly rozhodcom je zistené, že skutočné nastavenia puškohľadu sa líšia od hodnôt uvedených na bodovacej karte, súťažiacemu prepadne posledný zásah. Pri opakovanom zistení rozdielu bude súťažiaci diskvalifikovaný.
Žiadne nastavenia na zbrani, pažbe alebo optike nesmú byť vykonané po prvom súťažnom výstrele.
Súťažiaci získava 2 body za zásah zásahovej zóny, 1 bod za zásah prednej platne cieľa, 0 bodov za minutie cieľa. Cieľ sa musí sklopiť pre zisk dvoch bodov.
Bez ohľadu na dôvody ako napríklad zabudnutie nabitia diabolky, zatvorenie nabíjacej páky alebo potiahnutie spúšte pred zamierením, keď zbraň vystrelí je to považované za súťažný výstrel a bude bodované podľa pravidiel. Ak zbraň nevystrelí, súťažiaci je povinný sa uistiť, že diabolka opustila zbraň pomocou výstrelu na sucho bezpečne do zeme cez palebnú čiaru so súhlasom spolustrelcov.
Keď bol cieľ sklopený, strelec musí získať potvrdenie od členov družstva o úspešnom zásahu pred postavením sklopného cieľa.
Len člen vášho družstva je oprávnený zaznamenávať získané body do vašej bodovacej karty. Za žiadneho dôvodu nie je strelcovi dovolené zaznamenávať bodový zisk do vlastnej bodovacej karty. V prípade chyby v bodovacej karte musíte vyhľadať rozhodcu, ktorý zmení túto chybu a podpíše sa na zadnú stranu karty. Po ukončení streľby na dráhe sa parneri v družstve podpíšu do pravej hornej kolonky, čím davajú súhlas s tým, že skontrolovali bodovaciu kartu a súhlasia s bodmi.
Ak súťažiaci má bodovaciu kartu, ktorá je nekompletná, nečitateľná alebo má opravy nepodpísané rozhodcom, jeho bodový zisk bude upravený alebo bude súťažiaci diskvalifikovaný.
Organizátor si vyhradzuje právo upraviť bodovaciu kartu každého strelca, ak je zistené porušenie pravidiel alebo je objavený dôkaz o podvádzaní počas alebo po súťaži.

 

Strelecké polohy
Poloha v sede NIE JE POVOLENÁ. Strelec je v sediacej polohe keď je jeho zadok v kontakte so zemou, alebo sedí si na chodidle zloženým pod zadkom počas výstrelu.
Poloha v drepe NIE JE POVOLENÁ. Strelec je v polohe v drepe ak stojí dvoma chodidlami na zemi a stehná podopierajú lýtka alebo chodidlá.
Palebný kolík musí byť v kontakte s niektorou časťou tela alebo zbrane. Každá poloha je dovolená vrátane opierania sa o čokoľvek v dosahu.
Je zakázané presúvanie akejkoľvej pevnej časti streleckej dráhy – to zahŕňa palebnú čiaru, palebné kolíky a všetky podporné objekty. Ktokoľvej bude prichytený pri tom bude diskvalifikovaný zo súťaže.
Prst, ktorým strelec ovláda spúšť, musí v momente výstrelu byť vzadu za palebnou čiarou a palebným kolíkom.

hft 1

Poloha v ľahu (prone) – Jediná časť pušky, ktorá sa môže dotýkať zeme počas výstrelu v tejto polohe je spodná hrana botky na konci pažby.
 

Poloha v kľaku (kneeling) – Poloha v kľaku je keď je strelec v kontakte so zemou v troch bodoch (2 chodidlá + 1 koleno). Zadné chodidlo by malo zostať vzpriamené a zarovno v línii s kolenom; sedenie na otočenej nohe je zakázané. Podritník (bean bag) je možné umiestniť pod koleno a nesmie byť použitý na podporu holennej kosti alebo členka. Vedúca ruka môže podopierať zbraň ale samotná ruka od zápästia nesmie byť podopretá. Táto ruka nesmie byť uvoľnená/spustená tak aby umožňovala kĺbu zápästia, ramenu alebo inej časti tela podopierať zbraň. Dlaň vedúcej ruky musí byť vpredu pred kolenom – na ilustráciu tejto polohy ak by bola vertikálne spustená dlaň podpornej ruky a dotkla by sa niektorej časti kolena alebo stehna, tak je táto poloha príliš vzadu a preto nedostatočne ďaleko pred kolenom.

hft 2

 

hft 3

 

hft 4

 

Poloha v stoji – Len chodidlá môžu byť v kontakte so zemou.

Poloha v ľahu/kľaku s podporou – Platia vyššie spomenuté pravidlá s výnimkou, že akákoľvek časť tela môže byť opretá o podporný objekt/strom. Ak nachádza číslo na podpornom objekte, niektorá časť pušky alebo tela sa musí dotýkať v čase výstrelu podporného objektu označeného číslom. Pri kontakte s očíslovaným podporným objektom je možné súčasne využívať akýkoľvek ďalší podporný objekt.

Vybavenie
Každú pušku spĺňajúcu nasledovné pravidlá je možné použiť na súťaži HFT:

* Hĺbka predpažbia je limitovaná na maximum 150mm, meraných od osi hlavne po najnižší bod predpažbia pred rukoväťou.
* Háky na pažbu v štýle FT sú zakázané. Povolené sú nastaviteľné botky.
* Pri polohe v stoji alebo kľaku žiadna časť pušky nesmie byť v kontakte so zemou.
* Pri polohe v ľahu jediná časť pušky, ktorá sa môže dotýkať zeme je spodná hrana botky na konci pažby.

hft 5

 

Okrem tradičného puškohľadu, žiadna ďalšia optická pomôcka nie je dovolená. Zakázané sú indikátory smeru vetra a vodováhy, ktoré musia byť pred súťažou odstránené, alebo prelepené páskou. Štandardný remeň na pušku je povolené mať pripevnený na pažbu, ale len za účelom prenášania pušky medzi stanovištiami (lanes). Remeň nemôže byť používaný ako strelecká pomôcka.
Každý tradičný puškohľad a jeho nastavenie je povolené používať. Poloha osnovy, zväčenie a paralaxa musia byť nastavené pred prvým súťažným výstrelom a musia zostať nedotknuté počas celej súťaže, čo zahŕňa aj podsvietenie osnovy – vrátane nastavenia intenzity podsvietenia, ktoré musí byť zachované počas celej súťaže a zaznamenané v bodovacej karte.
Svetelnosť objektívu puškohľadu musí zostať v stave akom bola od výroby a nesmie byť zmenšená za účelom zvýšenia hĺbky ostrosti. Vyklápacie krytky musia byť otvorené v čase výstrelu a všetky diery v krytkách musia byť prelepené počas trvania súťaže.
Ktokoľvek bude prichytený pri uskutočňovaní akýchkoľvek nastavení na puškohľade po začiatku súťaže, bude z nej vylúčený. Laserové zameriavače sú zakázané a musia byť zo zbrane odstránené.
Podritníky môžu slúžiť na odkladanie zbrane medzi stanovištiami a je možné ich používať len pri polohe v kľaku na ochranu kolien.
Používanie diaľkomerov je zakázané. Všetky osoby, okrem staviteľov dráhy, ktoré majú v držbe diaľkomer budú vyzvané na opustenie súťaže.
Žiadna osoba okrem usporiadateľa nesmie vidieť dráhu pred začatím súťaže. Porušenie tohto pravidla sa môže potrestať vylúčením z budúcich HFT súťaží.

 

Umiestnenie

V prípade nerozhodného výsledku na prvých troch miestach sa uskutoční rozstrel, pri ktorom sa použijú ciele so zásahovou zónou o veľkosti 1x15mm, 1x25mm a 1x35-45mm na prislúchajúcu vzdialenosť. Každý súťažiaci strieľa na každý z troch terčov v polohe v kľaku; ak aj naďalej ostáva nerozhodné poradie, tak strieľajú na tieto terče ešte v štandardnej polohe. Keď ani potom nie je určený víťaz, potom súťažiaci strieľajú až kým niektorý neminie (rýchla smrť). V prípade trojnásobnej alebo viacnásobnej zhody, súťažiaci ktorý má na bodovacej karte za niektorý cieľ 0 bodov (minutie celého terča), je pri zhode určený za porazeného. Rovnaký počet zásahov na strelca sa vždy uplatňuje. Pre štvrté a ďalšie miesta môže byť pozícia vypočítaná podľa systému „count back“ v závislosti od počtu strelcov a časových možností.