Pravidlá Field target (vydané asociáciou SAFTA pre rok 2012)
1) Vzduchovky a vybavenie
Vzduchovka akéhokoľvek kalibru, spĺňajúca limity (viď. pravidlo č.3a nižšie) počas trvania súťaže, môže byť použitá.
Mala by byť použitá jednoranná vzduchovka. V prípade použitia viacrannej vzduchovky, pred každým výstrelom može byť v zásobníku vložený vždy len jeden projektil (diabolka). Pred každým výstrelom musí byť zásobník opätovne nabitý vždy len jedným projektilom. Pri presune medzi streleckými stanovišťami musí byť zásobník zo zbrane vybratý.
Na zbrani je povolené mať namontované
- vodováha
- slnečná clona
- gumenná očnica
- teplomer
- merač rýchlosti vetra
- barometer
- vlhkomer
- fotometer (merač intenzity svetla)
2) Mieridlá
Akákoľvek forma mieridiel je povolená. Výnimku tvorí laserové zameriavanie. Žiadne samostatné zariadenie na určovanie vzdialenosti nie je povolené používať. Na odhad/meranie vzdialenosti je možné použiť len puškohľad.
3) Testovanie výbavy a jeho priebeh
Organizátori musia zabezpečiť možnosť zmerania výkonu vzduchovky, aby sa zaistili legálne požiadavky. Toto môže byť vykonané pred, počas alebo po streľbe, podľa uváženia hlavného rozhodcu. Na výpočet výkonu sa použije vzorec E=½*m*v2.
a. Maximálny povolený výkon vzduchovej zbrane je 12 ft/lbs. Pre súťažné priestory v rámci Slovenskej republiky je vzhľadom na platnú legislatívu maximálny výkon povolený pre streľbu mimo strelnice 15J. Všetky vzduchové zbrane použité na súťaži musia byť bezpečné a v bezchybnom stave.
b. Môže byť vykonaný minimálne jeden a maximálne tri testovacie výstreli cez chrono. Po zahájení súťaže nie sú povolené žiadne zmeny výkonu. Zlyhanie zbrane diskvalifikuje zbraň zo súťaže. Súťažiaci, ktorého zbraň nesplní test, dostane na bodovaciu kartu označenie “neplatný test zbrane”, ale bude mu umožnené pokračovať v súťaži s inou zbraňou (pozri pravidlo 17 Správanie sa na palebnej čiare) aby sa zachovala strelecká skupina ktorej bol členom.
c. Na testovanie výkonu nesmie byť použité deformované strelivo (pozri pravidlo 14 Tresty) a až do ukončenia testovania môže hlavný rozhodca požadovať vizuálnu kontrolu streliva pred vložením do zbrane.
Rozhodca vloží do testovanej zbrane typ projektilu, ktorým bude súťažiaci počas súťaže strieľať. Vystrelí sa cez chrono. Ak zbraň splňuje požadované limity, označí sa a zaznamená sa to do karty.
V prípade, že prvý testovací výstrel nesplnil podmienky, výstrel sa zopakuje. Ak druhý výstrel limit splní, uskutoční sa tretí potvrdzujúci výstrel, ktorý definitívne rozhodne o splnení limitu. V prípade že druhý testovací výstrel limit nesplní, ďalší testovací výstrel sa neuskutoční ale zbraň sa označí že neprešla skúškou a súťažiaci buď upraví výkon zbrane a opätovne podstúpi test, alebo sa zbraň vyradí zo súťaže (viď. pravidlo 3b).
4) Strelivo/munícia
Akýkoľvek tvar streliva, ktoré je kompletne vyrobené z olova, zliatiny olova, zinku alebo zliatiny zinku je povolené.
5) Hlavný rozhodca a interpretácia pravidiel
Pri každej súťaži musí byť delegovaný (podľa možnosti jasne rozpoznateľný) hlavný rozhodca a v prípade potreby jeho zástupca. Dôvodom delegovania je implementácia pravidiel a celková kontrola súťaže. Hlavný rozhodca, alebo jeho zástupca musia byť prítomní a zastihnuteľní počas trvania celej súťaže. V prípade spornej situácie alebo udalosti vychádzajúcej z nepokrytia pravidlami, ich rozhodnutie je definitívne.
6) Súťažné terče
Musia byť použité sklápacie terče, ktoré je možné opätovne postaviť z miesta palebnej čiary. Všetky terče musia byť zreteľne a v poradí označené na streleckej čiare (prípadne aj v cielovej zóne). Kill zóny musia byť kruhového tvaru a v kontrastnej farbe voči prednému dielu terča. Odporúčané farby pre kill zónu sú žltá alebo biela, predný diel terča čierny. Prípadne naopak. Použitie simulovaných kill zón na inej časti predného dielu je zakázané. Neredukovaná štandardná veľkosť kill zóny je 40 mm v priemere.
Súťažná trať môže pozostávať z terčov s redukovanými kill zónami. Ich počet však nesmie presiahnuť 25% (50%) celkového počtu terčov.
a. povolená veľkosť redukovanej kill zóny je 15mm a 25mm
b. terče s kill zónou 15mm je možné dávať do vzdialenosti max. 25m (ich počet na dráhe je max 12ks – 25%)
c. terče s kill zónou 25mm je možné dávať do vzdialenosti max. 35m (ich počet na dráhe je max 12ks – 25%)
d. terče s redukovanými kilzónami je možné použiť aj pri povinných polohách pri dodržaní max. povolených vzdialeností -d.1. pre terče s kilzónou 15mm je pri povinnej polohe stoj max. povolená vzdialenosť 15m a pri polohe kľak max. 20m -d.2. pre terče s kilzónou 25mm je pri povinnej polohe stoj max. povolená vzdialenosť 25m a pri polohe kľak max. 30m
7) Súťažná trať, testovacia trať
Strieľa sa na vzdialenosť 7,3m až 50m
Terče so 40mm kill zónou sa dávajú na max vzdialenosť 50m.
Terče s 25mm kill zónou sa dávajú na max vzdialenosť 35m.
Terče s 15mm kill zónou sa dávajú na max vzdialenosť 25m.
Súťažná trať by nemala pozostávať z menej ako 25 terčov.
Súťažná trať musí byť dokončená a úplná, aby boli body získané súťažiacimi uznané za platné, okrem okolností spomenutých v pravidle 15, alebo z nejakého iného dôvodu uznaného hlavným rozhodcom.
Minimálna vzdialenosť od palebnej čiary pre akýkoľvek terč je 7,3m a maximálna 50m.
Všetky terče musia byť jasne viditeľné zo všetkých streleckých pozícií tzn. zo státia, kľaku, sedu a tiež ľahu.
Celkový počet terčov, pre ktoré je povinná strelecká poloha státie a/alebo kľačanie, nesmie presiahnuť 20% celkového množstva všetkých terčov. Tieto terče by mali byť na súťažnej trati rovnomerne rozdelené.
Napríklad:
Na trati s 30 terčmi (4 poloha v stoji a 2 v kľaku, alebo 2 v stoji a 4 v kľaku)
Na trati so 40 terčmi (4 v stoji a 4 v kľaku)
Na trati s 50 terčmi (6 v stoji a 4 v kľaku alebo 4 v stoji a 6 v kľaku)
Povinné polohy nesmú byť pri terčoch vzdialených viac ako 41m.
Súťažná trať pozostáva zo súťažných dráh ktorých počet závisí od počtu sklopiek (min. 10 – max. 25 dráh)
Šírka dráhy na palebnej čiare je odporúčaná medzi 1m až 1,50m. Palebná čiara musí byť jasne označená (napr. dvoma kolíkmi, pomyselná priamka medzi nimi tvorí palebnú čiaru). Na každej dráhe sú umiestnené 2 max.3 terče. Každá dráha musí byť jasne označená číslom dráhy a číslami terčov a v prípade určenia tiež povinnou streleckou pozíciou.
V prípade medzinárodnej súťaže sa odporúča každý terč označiť číslom a súťažná trať by mala pozostávať z 25 dráh a z 50 terčov.
Ak sa jedná o viacdennú súťaž, nesmie sa trať v ďalšie dni opakovať. Súčet bodov z každého dňa tvorí finálny zisk bodov.
Akákoľvek modifikácia dráhy súťažiacim je zakázaná. Súťažiaci nesmie mať pred začatím súťaže prístup na súťažnú trať.
Palebná čiara sa počas streľby musí vždy nachádzať medzi ústím hlavne a spúšťou.
K dispozícii by mala byť testovacia trať a to minimálne hodinu pred začiatkom súťaže. Bezpečnostné pravidlá platia rovnako pre testovaciu ako aj súťažnú trať. Testovacia trať môže byť použitá len pred súťažou. Počas súťaže môže byť použitá len so súhlasom rozhodcu.
8) Poradie terčov
Všetky terče sa strieľajú v smere zľava do prava. V prípade, že sú terče v rovnakej línii, tak je poradie od bližšieho k vzdialenejšiemu. Ak sú terče v rovnakej línii a vzdialenosti, tak je poradie od hora smerom nadol. Ak sú terče očíslované, tak podľa číselného poradia. V prípade zásahu terča v nesprávnom poradí, zabudnutý terč prepadá (súťažiaci naň nemôže strieľať) a ohodnotí sa ako “netrafil” a pokračuje streľbou na hneď za ním následujúci terč, teda terč na ktorý súťažiaci omylom vystrelil a ten sa vyhodnotí. V prípade náhodného – nechceného výstrelu súťažiaceho na palebnej čiare sa tento výstrel považuje za súťažný a vyhodnotí sa.
9) Bodovanie.
Boduje sa na základe jedného bodu za každý zásah a nula v prípade „netrafenia“. Za zásah sa považuje sklopený terč. Terč ktorý sa po výstrele nesklopil je minutý terč. Tiež akýkoľvek pohyb terča po zásahu, pokiaľ neskončí jeho sklopením sa považuje za minutie terča. Zásah sa označuje X, minutie terča 0. Karta na zaznamenávanie bodov musí byť vyplnená správne.
10) Streľba.
Akákoľvek strelecká poloha je povolená, ale niektoré dráhy môžu mať označenú povinnú streleckú polohu (v stoji, alebo v kľaku) z ktorej sa terče musia odstrieľať. V prípade, že súťažiaci z nejakého dôvodu nie je schopný dráhu s povinnou streleckou polohou odstrieľať, musí sa vykonať nasledovné:
a. súťažiaci musí ešte pred tým ako začne jeho streľba (myslí sa tým pred jeho úplne prvým výstrelom na prvý terč v súťaži) hlavnému rozhodcovi danú skutočnosť oznámiť, že nie je schopný z nejakého dôvodu (zdravotného) strieľať z danej streleckej polohy.
b. hlavný rozhodca v takomto prípade odsúhlasí použitie inej alternatívnej streleckej polohy, alebo zabezpečí, aby nevznikli žiadne nefér výhody v prípade nedodržania povinnej streleckej polohy.
c. ostatný rozhodcovia musia byť o danej skutočnosti upovedomení.
Súťažiaci po zaujatí akejkoľvek streleckej polohy, nesmie byť úplne za streleckou (palebnou) čiarou, môže sa jej dotýkať a v prípade polohy sed môže mať jednou nohou (prednú) za touto čiarou.
Plne nastaviteľné pažby sú povolené na prispôsobenie si rôznych streleckých štýlov a pozícií bez obmedzení na dizajn. Počas súťaže nie je povolené pridávať alebo odoberať doplnky alebo dodatočné vybavenie zbrane.
a. Jednoduchý remeň a hák na botke pažby je povolený.
b. Súťažiaci nesmie získať výhodu pevnejšej podpory tým že zaprie nohu o nejaký objekt, ktorý je súčasťou dráhy. Rovnako chrbát sa nesmie opierať o žiadnu oporu, ktorá nie je súčasťou podložky na sedenie.
c. Akékoľvek oblečenie, rukavice alebo obuv je povolená, pokiaľ nie je rizikom pre strelca a ostatných. Oblečenie môže byť vyplnené (futrované), aby sa redukoval tlak pažby na ruku alebo koleno. Ako výplň sa môže použiť plsť alebo vrstvy látky/oblečenia.
d. Povrch podložky (oblečenia), o ktoré sa opiera pažba, musí byť rovný a nesmie byť špeciálne tvarovaný, aby neposkytoval žiadnu dodatočnú podporu pažbe.
e. Samostatné podložky môžu byť navlečené na nevystuženom oblečení. Týmito podložkami sa myslia kusy oblečenia na spôsob chráničov na kolená, lakte a pod.
Iba jeden výstrel je povolený na jeden terč. Na žiadnej dráhe nesmie počet výstrelov prekročiť počet terčov na danej dráhe, okrem nasledovných výnimiek:
a. pravidlo 13
b. pravidlo 17
c. Nemierený výstrel s upovedomením a odsúhlasením kolegov alebo rozhodcu
d. rozstreľba
Definícia streleckých polôh:
Ležanie: Zbraň a predlaktie (od lakťa po končeky prstov) nesmie byť podopierané (nesmú sa opierať o nejakú podporu aj keď len vo forme predmetu, čí nerovnosti ktorá je súčasťou dráhy).
Kľačanie: Strelec je v kontakte so zemou v 3 bodoch. Zadná noha by mala byť priamo v rovine s kolenom. Podložka na sedenie môže byť použitá na podporu zadnej nohy alebo členka, alebo ako ochrana pred nečistotami, pokiaľ noha zostáva v kontakte so zemou. Vodiaca ruka podopiera zbraň a predzápästie (dlaň) samotné musí byť bez podpory. Za zápästie je považovaný kĺb medzi rukou a predlaktím.
Státie: Každý výstrel v stojacej polohe bez inej podpory než spomenutej vyššie v pravidlách.
Obmedzenia: Súťažiaci s telesným obmedzením (postihnutím) môžu použiť alternatívnu polohu spomenutú v článku 10 A. Požiadavky súťažiacich na invalidnom vozíku budú posúdené individuálne. Súťažiaceho karta na značenie výsledkov bude označená strelcom a hlavným rozhodcom.
11) Časový limit na dráhu.
Na každej dráhe je určený čas a to: na prípravu 1 minúta a čas na výstrel na každú sklopku 1 minuta. To znamená na dráhe s dvomi sklopkami má strelec celkovo tri minuty na odstrielanie dráhy (na dráhe s tromi sklopkami to sú 4 minuty). V prípade že po uplynutí celkového času (zaznení signálu) strelec neodstrielal na všetky sklopky, zostavajúce sklopky sa mu zapíšu ako netrafené, teda nula bodov.
12) Podložka na sedenie.
Maximálna výška podložky na sedenie je 10cm aj s operadlom. Výška podložky sa meria medzi dvoma doskami. Podložka môže byť použitá na streľbu zo sedenia, a kľačania za predpokladu splnenia vyššie spomenutých pravidiel.
13) Sporné situácie.
Akékoľvek sporné body/protesty musia byť oznámené pred opustením dráhy. V žiadnom prípade nesmie súťažiaci chytiť šnúru na stavanie terčov, dokiaľ nie je protest vyriešený. Terče musia byť skontrolované hlavným rozhodcom, alebo jeho zástupcom a jeho rozhodnutie je definitívne. Každý terč, ktorý sa ukáže byť vadný, musí byť opravený alebo vymenený a opätovne odstrieľaný.
V prípade sťažnosti na nesklápajúci sa terč aj v prípade zásahu, upovedomí sa rozhodca, ktorý daný protest zaznamená. V prípade, že daný terč sa aspoň jednému súťažiacemu sklopí, protest sa zamieta. V prípade, že sa potvrdí chyba terča, daný terč sa vylúči z bodovania súťaže.
14) Tresty.
Trestom za nebezpečnú manipuláciu so zbraňou je okamžitá diskvalifikácia. Tak isto akákoľvek forma podvádzania, nedodržanie bezpečnostných pravidiel a súťažných pravidiel sa trestaná diskvalifikáciou, pričom riadiace orgány si vyhradzujú právo prijať ďalšie opatrenia.
15) Opustenie streleckej čiary.
Súťažiaci môžu opustiť palebnú čiaru za nasledovných podmienok:
a. Dobrovoľné ukončenie streľby, v tomto prípade body zo streľby získané do daného momentu budú prezentované ako konečný výsledok.
b. Zabezpečenie opravy vybavenia, ktoré sa ukázalo ako nebezpečné alebo nespôsobilé streľby. Toto nezahŕňa opravu nastavenia optiky z dôvodu posunutia, alebo zle nastaveného bodu zásahu.
(pravidlo 15b nemožno aplikovať v prípade že sa uskutočnil prvý výstrel, v tomto prípade treba pozrieť pravidlo 17 Správanie sa na palebnej čiare)
c. z akéhokoľvek iného dôvodu schváleného hlavným rozhodcom alebo jeho zástupcom.
Upozornenie: V bode 15b súťažiaci môže vymeniť nefunkčnú časť vybavenia s povolením hlavného rozhodcu alebo zástupcu. Návšteva nastrelovacej/testovacej dráhy na znovunastrelenie s opraveným alebo vymeneným vybavením, nie je súťažiacemu alebo inej osobe v prospech súťažiaceho povolená pred znovu zopakovaním streľby (na daný terč pri ktorom došlo k odstraňovaniu závady na vybavení).
d. Vo všetkých vyššie spomenutých prípadoch musí byť kartička na zaznamenávanie bodov odovzdaná rozhodcovi a musí od neho obdržať povolenie na opustenie palebnej čiary s určeným časom do kedy sa musí vrátiť. Na bodovacej karte sa poznačí čas opustenia palebnej čiary.
Bod d. sa uplatní v prípade oficiálnej medzinárodnej súťaže, v prípade domácich súťaží je možné od neho upustiť.
16) Rovnaké počty bodov.
V prípade rovnakých výsledkov, rozhodne o konečnom umiestnení rozstrel.
Terč pre rozstrel určí rozhodca. Na daný terč sa bude strieľať z polôh sed, kľačanie a státie. Pokiaľ toto o výsledku nerozhodne, vyberie sa ďalší terč a rozstrel sa zopakuje.
Rozstrel sa aplikuje pre prvé, druhé a tretie miesto. Súťažiaci umiestnení vo výsledkoch nižšie, môžu výsledné umiestnenie zdieľať.
17) Správanie sa na palebnej čiare.
Povzbudzovanie, alebo trvalý potlesk súťažiaceho v súťaži nie je povolený. Zbrane a vybavenie sa nesmie medzi súťažiacimi na palebnej čiare požičiavať (okrem okolností spomenutých nižšie). V prípade zastavenia paľby, zbraň musí byť vybitá bezpečne do zeme a ústie hlavne musí zostať namierené do zeme. Počas tohto “kľudu“ zbraní sa nesmie na terče mieriť.
Zbraňami sa môže mieriť, prikladať k plecu nabíjať a vybíjať len cez palebnú čiaru. Zbrane sa vždy držia nenabité a nenatiahnuté pokiaľ sa nepoužívajú (práve sa s nimi nestrieľa).
V prípade, že sa súťažiacemu pokazí zbraň alebo výbava v priebehu začatia streľby, bude sa konať nasledovne.
1) súťažiaci nesmie opustiť palebnú čiaru, ale môže mu byť daná náhradná zbraň a jeho poškodená zbraň odobratá. Náhradná zbraň bude otestovaná či spĺňa podmienky a limity pri najbližšej možnej príležitosti.
2) ak partner/spolustrelec súťažiaceho súhlasí, môžu si vzájomne zbraň požičiavať. Samozrejme poškodená zbraň/výbava musí byť odobratá.
Oba body musí odsúhlasiť rozhodca.
(Povzbudzovanie môže byť povolené členmi tímu, počas konkrétnych tímových disciplín po uvážení rozhodcom) Všetko skušobné strieľanie alebo nastreľovanie je povolené len na testovacej dráhe. Nesmú byť žiadne skušobné výstrely na súťažných dráhach dokiaľ sa všetko neodstrieľalo.
V prípade poškodenia terča, prerušenia šnúry, upovedomí sa o danej skutočnosti rozhodca, ktorý preruší súťaž a určí človeka na zjednanie opravy. Po dokončení opravy rozhodca dá pokyn na pokračovanie v súťaži.
18) Kategórie súťažiacich.
Rozdelenie do kategórií je nasledovné
a) kopajúce (pružinové) vzduchovky
- juniori (max 17r.)
- dospelí
b) nekopajúce (PCP, PCA a CO2) vzduchovky
- juniori (max 17r.)
- dospelí
V prípade potreby je možné aj zlúčenie kategórii, alebo ich dodatočné rozdelenie na ďalšie kategórie (dievčatá, ženy, senior)
Súťažiaci mladší ako 18 rokov môže strieľať len pod dohľadom dospelej osoby.
19) Drogy a alkohol.
Držanie a konzumácia alkoholu alebo drog je na súťaži prísne zakázané.
Držanie a použitie zbrane nie je povolené, ak súťažiaci požil alkohol alebo drogy.
20) Zverejnenie pravidiel.
Aktuálna kópia pravidiel musí byť jasne viditeľná pri prihlasovacom/riadiacom stanovišti súťaže.