Field Target

Field Target je športová disciplína streľby zo vzduchovej zbrane na kovové sklopné terče. Tento šport vznikol v Anglicku a postupne sa rozšíril do celého sveta.

 

ft 1

Vznik súťaží typu Field Target (FT) sa datuje približne do roku 1980, kedy sa v Anglicku začala súťažne strieľať táto disciplína. Strieľa sa zo vzduchových zbraní. Môžu sa použiť klasické pružinové vzduchovky, ale aj modernejšie vzduchovky na stlačený vzduch – typ PCP (z angličtiny pre-charged pneumatic). Field Target súťaže sa časom rozšírili do celého sveta a tešia sa veľkej obľube u svojich priaznivcov. Postupne sa tak táto kategória súťaží prepracovala z lokálnych a miestnych súťaží, cez majstrovstvá krajín až k majstrovstvám sveta.

 

ft 2

Strieľa sa na kovové terče zvierat, sú to vlastne kovové zmenšeniny zvierat, ktoré sú upevnené na základni, ktorá po zásahu umožní terču sklopiť sa. V sklopných týchto terčoch je v tele zvieraťa umiestnený otvor, do ktorého strelec triafa. Tento otvor sa volá „kill zone“ a je riešený tak, že je v ňom umiestnená kovová časť, ktorá sa po zásahu sklopí a umožní tak aj sklopenie celého terča. Tým je jasne viditeľný zásah cieľa. Terč sa do pôvodnej polohy postaví natiahnutím nylonového špagátu, ktorý je pripevnený k telu terča. Súťažné trate sa stavajú na rovinatých plochách, ale v poslednej dobe sa súťaže prenášajú už aj do zalesnených oblastí, kde je tak možné súťaž spestriť zaujímavým rozmiestnením terčov v prírode. Veľký vplyv na výsledky súťaží majú aj poveternostné podmienky, kedy počasie ovplyvňuje dráhu strely, ale aj samotného strelca.

ft 3

 Vzdialenosť terčov od streleckej dráhy – na stanovišti sa pohybuje od 9 do 50 metrov. Trať sa stavia zhruba s 25 stanovišťami a na každé stanovište sa dávajú 2 sklopné terče. V závislosti na teréne je možné počet stanovíšť a cieľov kombinovať. Môžeme sa tak stretnúť aj so stanovišťom, kde sú umiestnené 3 sklopné ciele. Stanoviská sú číslované a ciele tiež. Postup streľby na stanovišti je zľava doprava. Výsledky sa zapisujú do bodovacích listín a strelci v družstve si ch vzájomne kontrolujú, čím zodpovedajú za ich správnosť.

ft 4

 

Strieľa sa z voľnej polohy, zväčša s obľubou využívaný FT sed, ale na trati sa stretneme aj so stanoviskami, kde je vyznačená povinná poloha, napríklad poloha v stoji, alebo poloha v kľaku. Strelec pri streľbe nevyužíva žiadnu pevnú oporu. Pri streľbe je povolené používať podložku na sedenie, prípadne na kľačanie. Strelec môže pri zaujatí polohy na stanovišti prekračovať streleckú líniu, avšak poloha zbrane je presne daná pravidlami FT.

 

ft 5

 

  Strelci používajú vzduchové zbrane do výkonu 16,3J, čo je medzinárodný limit. U nás je aplikovaný zákonný limit a to je 15J. Rýchlosť strely je pri súťaži meraná chronometrom, kedy sa zistí, či uvedená zbraň spĺňa potrebné kritériá. Na zbrani je možné použiť puškohľad a pomocou jeho paralaxy je možné si na stanovišti zmerať vzdialenosť k cieľu a tomu prispôsobiť streľbu. Podrobnejšie informácie o technike, spôsobe a podmienkach streľby na súťaži sú popísané v pravidlách Field Target.

ft 6

Field Target sa na Slovensku začal objavovať v roku 2009-2010, kedy sa nadšenci tohto športu u nás rozhodli založiť miestne kluby, ktoré by zastrešovala asociácia FT na Slovensku a reprezentovala by tak našu vlasť aj v zahraničí. Pod vplyvom týchto udalostí vznikla na Slovensku športová strelecká asociácia SAFTA (Slovak Airgun Field Target Association). Za podpory regionálnych klubov FT, sa darí úspešne organizovať ligové a mimoligové súťaže a reprezentovať aj v zahraničí, či už na súťažiach typu Grand Prix, alebo na Majstrovstvách sveta. Úspešne sa darí nadväzovať nové priateľstvá a kontakty na medzinárodnej scéne a prenášať tak poznatky a skúsenosti zahraničných partnerov do praxe u nás, do našich ligových súťaží.

ft 7

Činnosť SAFTA sa vyvíja naďalej a noví záujemcovia rozširujú rady členskej základne. Napredovanie a vývoj so sebou prinášajú výsledky aj vo forme akceptovania asociácie na medzinárodnej úrovni, kde je SAFTA prijatá do medzinárodnej asociácie FT – WFTF (World Field target Association). Cieľom SAFTA je aj naďalej zabezpečovať v súčinnosti s regionálnymi FT klubmi a Slovenským streleckým zväzom podporu tohto športu, jeho propagáciu a rozvoj na Slovensku. Taktiež podpora mladej generácie strelcov – juniorov je veľmi dôležitá.

ft 8

ft 9

 

Spracoval: Adrian Gallo